Kardiovaskulární zdraví

Informace o podcastu:

Pacientská organizace Diagnóza FH vznikla v roce 2014 a od té doby se věnuje pacientům s familiární hypercholesterolemií. Jde o dědičnou poruchu, která způsobí, že se v krvi už od narození hromadí cholesterol a poškozuje cévy. Důsledkem jsou předčasné srdeční infarkty, už třeba kolem třicátého roku věku, při těžších formách to může být i mnohem dříve. FH je porucha genů, kterou má zhruba každý 300. Čech, a nelze jí předcházet ani ji vyléčit. Díky jejímu včasnému odhalení lze ale začít včas s účinnou léčbou léky a pacient má pak stejnou životní prognózu jako jeho zdraví vrstevníci. I proto organizace Diagnóza FH stále upozorňuje na potřebu znát své hodnoty cholesterolu v krvi. Je to důležité pro vyloučení FH, ale i pro udržování celoživotně zdravých cév a předcházení infarktům a mozkovým mrtvicím. Pro prevenci nemocí srdce a cév jako celku jsou důležitá ale i další opatření. Proto jsme s lékaři natočili třídílný seriál podcastů o kardiovaskulárním zdraví a o tom, jak ho udržovat. Čtvrtý díl patří rozhovoru s pacientem, který si bohužel zkušeností srdečního infarktu prošel. Dozvíte se, jaký to mělo dopad na jeho další život. Věříme, že se vám podcasty budou líbit a dozvíte se užitečné informace.

Můj život po infarktu myokardu

24. 04. 2023
46m 03s

Seriál Kardiovaskulární zdraví završujeme čtvrtým dílem, ve kterém dostal prostor pacient – pan Vít Vojtěch (68) prodělal srdeční infarkt už ve svých 58 letech. Stalo se tak v zimě na horách, proto transport do nemocnice proběhl dramatičtěji, než bývá obvyklé a mezi počátkem infarktu a zprůchodněním ucpané věnčité tepny na srdci bohužel uběhla dlouhá doba. Srdce pana Víta tím utrpělo poškození s trvalými následky a před několika lety musel být pacientovi implantován podkožní defibrilátor pro případ, že by srdce náhle nemohlo dál pracovat. Když se pan Vít zamýšlí nad příčinami vzniku svého infarktu, viní především život plný pracovního stresu, ale také ne úplně ideální životosprávu a málo pozornosti k varovným signálům vlastního těla. V rozhovoru se dozvíte, jak prodělaná příhoda ovlivnila pacientův další život a jak změnila jeho vnímání zdraví.

Sekundární prevence zblízka

22. 03. 2023
40m 32s

Vítáme vás u třetího dílu podcastového seriálu pacientské organizace Diagnóza FH, ve kterém se věnujeme kardiovaskulární prevenci. Tentokrát si budeme s MUDr. Martinou Vaclovou, Ph.D., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, povídat o tom, co je to tzv. sekundární prevence a koho se týká.

Infarkt myokardu a život po něm

02. 02. 2023
33m 29s

Tématem druhého dílu série podcastů o nemocích srdce a cév, který pro vás připravuje pacientská organizace Diagnóza FH z.s., je srdeční infarkt, nebo také infarkt myokardu. V následujících minutách budeme mluvit o tom, co je infarkt myokardu, jak se může přihodit, jak jej včas rozpoznat a jak vypadá moderní léčba pacientů s infarktem. Povíme si také, jak vypadá další život po prodělané srdeční příhodě. Moje jméno je Kristýna Čillíková, jsem místopředsedkyně Diagnózy FH z.s. a ve studiu vítám MUDr. Tomáše Eckhardta z Kliniky kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze.

Co jsou to kardiovaskulární onemocnění a proč jsou v Česku stále problém

26. 01. 2023
33m 28s

V prvním dílu série podcastů pacientské organizace Diagnóza FH se budeme zabývat tím, co jsou to nemoci srdce a cév, tzv. kardiovaskulární onemocnění. Dozvíte se také, jak často se v České republice vyskytují, čím jsou nebezpečná a jak se proti nim dá účinně bojovat. Já jsem Kristýna Čillíková z Diagnózy FH a ve studiu vítám MUDr. Martina Šatného, který pracuje v Centru preventivní kardiologie 3. interní kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Zobrazit další epizody

Poslouchejte nás všude

Zpravodajství pro lékaře a odborníky

První české podcastové radio pro odborníky ve zdravotnictví. Věnujeme se prevenci, diagnostice a léčbě onemocnění napříč obory medicíny, ale i klíčovým tématům českého zdravotnictví jako je legislativa, financování a dostupnost péče. Vybrat si můžete z atraktivních pořadů, které pro vás připravují zkušení zdravotničtí redaktoři – RadioM Zprávy týdne, RadioM Odborné zprávy, RadioM Komentář týdne, RadioM Host nebo RadioM Kongres. Sledujeme reálnou klinickou praxi, ale i výsledky klinických studií. Dáváme prostor nejen lékařům a vědcům, ale i pacientským organizacím, právníkům a manažerům ve zdravotnictví.