Kardiovaskulární zdraví

Informace o podcastu:

Pacientská organizace Diagnóza FH vznikla v roce 2014 a od té doby se věnuje pacientům s familiární hypercholesterolemií. Jde o dědičnou poruchu, která způsobí, že se v krvi už od narození hromadí cholesterol a poškozuje cévy. Důsledkem jsou předčasné srdeční infarkty, už třeba kolem třicátého roku věku, při těžších formách to může být i mnohem dříve. FH je porucha genů, kterou má zhruba každý 300. Čech, a nelze jí předcházet ani ji vyléčit. Díky jejímu včasnému odhalení lze ale začít včas s účinnou léčbou léky a pacient má pak stejnou životní prognózu jako jeho zdraví vrstevníci. I proto organizace Diagnóza FH stále upozorňuje na potřebu znát své hodnoty cholesterolu v krvi. Je to důležité pro vyloučení FH, ale i pro udržování celoživotně zdravých cév a předcházení infarktům a mozkovým mrtvicím. Pro prevenci nemocí srdce a cév jako celku jsou důležitá ale i další opatření. Proto jsme s lékaři natočili třídílný seriál podcastů o kardiovaskulárním zdraví a o tom, jak ho udržovat. Čtvrtý díl patří rozhovoru s pacientem, který si bohužel zkušeností srdečního infarktu prošel. Dozvíte se, jaký to mělo dopad na jeho další život. Věříme, že se vám podcasty budou líbit a dozvíte se užitečné informace.

Sekundární prevence zblízka

22. 03. 2023
40m 32s

Vítáme vás u třetího dílu podcastového seriálu pacientské organizace Diagnóza FH, ve kterém se věnujeme kardiovaskulární prevenci. Tentokrát si budeme s MUDr. Martinou Vaclovou, Ph.D., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, povídat o tom, co je to tzv. sekundární prevence a koho se týká.

Infarkt myokardu a život po něm

02. 02. 2023
33m 29s

Tématem druhého dílu série podcastů o nemocích srdce a cév, který pro vás připravuje pacientská organizace Diagnóza FH z.s., je srdeční infarkt, nebo také infarkt myokardu. V následujících minutách budeme mluvit o tom, co je infarkt myokardu, jak se může přihodit, jak jej včas rozpoznat a jak vypadá moderní léčba pacientů s infarktem. Povíme si také, jak vypadá další život po prodělané srdeční příhodě. Moje jméno je Kristýna Čillíková, jsem místopředsedkyně Diagnózy FH z.s. a ve studiu vítám MUDr. Tomáše Eckhardta z Kliniky kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze.

Co jsou to kardiovaskulární onemocnění a proč jsou v Česku stále problém

26. 01. 2023
33m 28s

V prvním dílu série podcastů pacientské organizace Diagnóza FH se budeme zabývat tím, co jsou to nemoci srdce a cév, tzv. kardiovaskulární onemocnění. Dozvíte se také, jak často se v České republice vyskytují, čím jsou nebezpečná a jak se proti nim dá účinně bojovat. Já jsem Kristýna Čillíková z Diagnózy FH a ve studiu vítám MUDr. Martina Šatného, který pracuje v Centru preventivní kardiologie 3. interní kliniky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Poslouchejte nás všude

Zpravodajství pro lékaře a odborníky

První české podcastové radio pro odborníky ve zdravotnictví. Věnujeme se prevenci, diagnostice a léčbě onemocnění napříč obory medicíny, ale i klíčovým tématům českého zdravotnictví jako je legislativa, financování a dostupnost péče. Vybrat si můžete z atraktivních pořadů, které pro vás připravují zkušení zdravotničtí redaktoři – RadioM Zprávy týdne, RadioM Odborné zprávy, RadioM Komentář týdne, RadioM Host nebo RadioM Kongres. Sledujeme reálnou klinickou praxi, ale i výsledky klinických studií. Dáváme prostor nejen lékařům a vědcům, ale i pacientským organizacím, právníkům a manažerům ve zdravotnictví.